Jāņu ticējumi

0
469
jāņi
Jāņi

Strauji tuvojas gada īsākā nakts un vieni no latviešu iecienītākajiem un ticējumiem pilnākie saulgriežu svētki – Līgo un Jāņi. Šos svētkus svinam mēs visi, taču vien retais par Jāņiem un Līgo zina ko vairāk kā papardes zieda ‘’meklēšanu’’ un alus kausu cilāšanu. Šiem saulgriežu svētkiem ir simtiem gadu senas tradīcijas, kuras vēl aizvien tiek ieturētas vairākos Latvijas nostūrīšos.

Lai gan īsākā nakts parasti ir 21. vai 22. jūnijā, publiskas brīvdienas — Līgo diena un Jāņu diena ir 23. un 24. jūnijā. Dienu pirms Jāņiem, kuras vakarā latvieši parasti sāk svinēt Jāņus, sauc par Zāļu dienu vai Līgo dienu.

Jāņu ticējumi un paražas

Tiek uzskatīts ka šajā garākajā gada dienā gaisā virmo svaigi plūktu zaļumu aromāts, bet īsākajā naktī – ugunskura dūmu smarža. Visu pārklāj miglā ietinusies mistiska atmosfēra, kuras laikā cilvēki cenšas izzīlēt nākotni, kā arī ar dabas dievību palīdzību padarīt sevi veselu, spēcīgu un gudru. Lūk kādi Jāņu ticējumi un Jāņu tradīcijas  tiek ieturētas šajos vasaras saulgriežu svētkos.

Mazgāšanās rasā.

jāni, mazgāšanas rasā

Līgo rītā saulei lecot cilvēki devās uz laukiem, lai kaili mazgātos rasā kas notraukta no rudzu stiebriem, tad atmaigstot un jaunākas topot to sejas. Taču vakarā satumstot rasā tiek mazgāti palagi, lai palīdzētu tam kam kāda kaite piemetusies.

Jāņu ticējumi zālīšu lasīšana.

Līgo vakarā sievietes dodas vākt dažādas augu zālītes, stāsta ka tieši sājā vakarā savāktās zalītes iegūst maģisku, dziedējošu spēku. Sievu klēpjus pilda margrietiņas, jāņuzāles, zili un dzelteni ziedošas zālītes. Lasot zālītes meitas paspēj paplūkāt margrietiņu lapas cerot uz pāra skaitli, kas nozīmē mīlestību. Kad tās pilniem klēpjiem atgriezušās mājās, tad ar šīs zālītes tiek izkaisīti māju stūri un lopu kūtiņas. Tiek vārīta tēja.

Vaiņagu pīšana un Jāņu ugunskurs

Jaunas, vēl neprecētas meitas tērpjas baltās linu drānās un dodas uz pļavu. Pļavā tiek pīti vainagi no 9 vai 12 dažādām zaļumiem, ar kuriem vēlāk tās rotā savas galvas kā arī izpušķo mājas. Vīri šajā laikā tāds pašas galvu rotas darina no spēcīgā ozola zariņiem. Naktī upju krasti mirdz, jo tajos tiek laisti sapītie vainagi, kuros saspraustas aizdegtas svecītes. Tiek uzskatīts, ka ja meitas un bāleliņa vainagi peld viens otram blakus, tad vēl šogad gaidāmas to kāzas. Citas meitas upē laiž pat divus vainagus, ja tie katrs peld uz savu pusi, tas nozīmē šķiršanos ar mīļoto, ja tie peld cieši kopā, tad arī gaidāmas kāzas. Naktī vecais ugunskurs tiek nodzēsts ar tīru ūdeni un tiek iegurts jauns ugunskurs un tūliņ ap ugunskuru saskrien jaunieši, kuri gatavi lekt pāri uguns liesmām. Vieni to dara labas veselības dēļ, citi  vēlas pārliecināties vai šogad tiem gaidāmas kāzas.

Papardes zieds

papardes zieds

Jāņu naktī mežu ielenc ļaunie gari. Taču paši drosmīgākie nebaidoties no briesmām ap pusnakti dodas ziedoša papardes zieda meklējumos. Ja cilvēkam izdodas atras kaut uz acumirkli atplaukušu papardes ziedu, tas top par gaišreģi – tas iegūst dāvanu redzēt visas cilvēces noslēpumus.

Laika prognoze līgo un jāņu naktij

Ziemniekiem Jāņos rūp to raža – tie apslaksta laukus ar rasu un lūdz pēc lietus. Lietus Jāņu naktī ir liela laime zemniekiem, kā arī tas liecina par to ka Ziemassvētkos gaidāms sniegs un sniegputeņi . Ja Jāņu naktī debesis ir mākoņainas, tad Ziemassvētki būs vējaini un lietaini, ja nakts ir zvaižņota – auksti un pilni sniega.

Jāņu rīta sagaidīšana

jāņu rīts

Kaut arī Jāņu nakts ir ļoti īsa, tikai paši stiprākie spēj sagaidīt tā pirmos rīta saules starus. Tiek uzskatīts, ka tiem, kuri gada īsāko nakti pavada dabā nevis guļot, visu gadsu netrūks veselības un spēka.

Jāņi ir ļoti unikāli un ar saviem ticējumiem un parāžām ļoti neparasti svētki. Pasmeļoties mazliet fantāzijas un ienirstot Jāņu nakts burvestību un mistikas pasauli, šo gada īsāko nakti iespējas nosvinēt visai īpaši un neaizmirstami. Vēlam jums līksmus un lustīgus Līgo un Jāņus!

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY